5 kwietnia 2016 Udostępnij

Żeglarstwo - idealny sposób na letni wypoczynek

Żeglarstwo to jedna z najciekawszych dyscyplin sportów wodnych. Uprawiając ten sport możemy oddać się beztroskiemu wypoczynkowi, wśród szumiących fal, z dala od codziennych obowiązków. Wakacyjne wyjazdy na żagle to również wspólnie spędzony czas przy ognisku  oraz niepowtarzalny klimat tętniących życiem portów, miasteczek i gwarnych kafejek.

Gdzie żeglować?

            W Mikołajkach nad mazurskimi jeziorami, latem pojawia się 8000 jachtów i blisko 80 000 żeglarzy, przez cały sezon w można wziąć udział w licznych regatach, są zawody zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów. W wiosce żeglarskiej w Mikołajkach jest najliczniejsza na mazurach flota jachtów. Można żeglować również nad Biebrzą, łączącą Narew z kanałem Augustowskim, tak samo jak Pisa wiążąca Narew z systemem Wielkich Jezior Mazurskich. O Niezwykle polecane są również wielkie jeziora takie jak: Mamry, Dargin, Kisajno, Niegocin, Boczne, Jagodne, Szymońskie, Tałtowisko, Tałty, Mikołajskie, największe w Polsce jezioro Śniardwy i jezioro Roz do rzeki Pisy.

 Szeroko polecane sa również taie miejsca jak: Jezioro Drawsko koło Czaplinka i jezioro Lubie, które łączy się z Notecią rzeka Drawa. Jeziora Miedwie i Dąbie połączone są z Zalewem Szczecińskim.Godne polecenia są również jeziora znajdujące się na Pojezierzu Pomorskim, m. in: grupa Jezior Charzykowskich mających połączenie z Wisłą, Rzeka Gwda, która łączy się z Notecią oraz z jeziorami Wierzchowo i Wielimie położonymi koło Szczecinka.

Sport dla bogatych?

            Wielu amatorów sportów wodnych zniechęca się do żeglarstwa, ponieważ wielu
z nich wydaje się, że to sport elitarny i zarezerwowany wyłącznie dla osób posiadających uprawnienia. Jednak żeglowanie śródlądowe jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą spędzić wakacje w niebanalny sposób- bez nadwyrężania budżetu. W szczycie sezonu można wynająć jacht kabinowy już od 100 zł na osobę. Przy założeniu,
że zorganizujemy minimum czteroosobową załogę, koszt tygodniowego czarteru dla jednej osoby to zaledwie 150zł.