5 kwietnia 2016 Udostępnij

Choroba wysokościowa– objawy

            Turystyka wysokogórska jest dla każdej osoby, która nie posiada problemów zdrowotnych, które by uniemożliwiały lub stanowiły niebezpieczeństwo dla samego turysty. Turystyka wysokogórska jest połączeniem aktywności fizycznej z przepięknymi widokami, panoramami na szczyty górskie.

Zdrowy rozsądek

            Turystyką tą powinny zajmować się osoby odpowiedzialne, doinformowane, a nawet w niektórych warunkach pogodowych – wyszkolone. Szkolenie takie przyda się m.in. do podróży wysokogórskich zimą. Ważne jest przeszkolenie z chodzenia w rakach, używania czekana, a także sprzętu lawinowego. Samo posiadanie takiego sprzętu nie jest wystarczające, jeśli nie umiemy się nim posługiwać.

            Wielokrotnie słyszy się o śmiertelnych wypadkach w górach. W niektórych przypadkach faktycznie są one wynikiem tzw. pecha. Niekiedy zaś wynikają
z bezmyślności i braku rozsądku.

Stan zdrowia

            Wyprawy wysokogórskie wymagają także ogólnej sprawności fizycznej i wydolności. Osoby posiadające problemy z poruszaniem się na co dzień mogą mieć nie lada problemy
z chodzeniem po górach. Schorzenia dotyczą szczególnie kolan, kręgosłupa itp.

            Jeśli nie ma poważnych przeciwwskazań po górach można chodzić w każdym wieku: od dziecka pod opieką dorosłych po piękną starość. Nie ma tu ograniczeń wiekowych, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.

Dla zakochanych w górskich widokach

            Wycieczki w wysokie góry będą idealne dla osób, które lubią chodzić po górach, podziwiać górskie przepaście, szczyty i stawy. Warto także zaglądać do schronisk górskich, które posiadają cudowną atmosferę i są bardzo gościnne.

            Wyprawy w góry są również wspaniałą odskocznią od pędzącego szybko miejskiego życia. W górach warto zatrzymać się, podziwiać otaczającą nas przyrodę oraz piękno
i majestat gór. Będąc w górach i zdobywając szczyty problemy, które zostawiamy na dole wydają się być małe i mniej ważne. To jest właśnie magia gór.

Wspinaczka w naturalnym środowisku

            Turystyka wysokogórska będzie najodpowiedniejszym miejscem, by w warunkach naturalnych sprawdzić swoje umiejętności wspinaczkowe. Oczywiście do tego potrzebne jest specjalne obuwie oraz sprzęt wspinaczkowy. Nie ma jednak nic piękniejszego niż sprawdzić swoje umiejętności w prawdziwych górach z zapierającymi dech w piersiach widokami.

            Turystyka wysokogórska jest praktyczne dla każdego zdrowego i sprawnego człowieka. Wymaga ona odpowiedniego przygotowania, wyposażenia i pewnej, niezbędnej wiedzy. Najważniejszy jednak jest rozsądek i obiektywna ocena własnych sił. Zbyt ambitne, nierealne zaplanowanie górskiej podróży może się bowiem skończyć tragicznie. Dlatego też w turystyce wysokogórskiej najważniejsze jest: przygotowanie kondycyjne, ekwipunkowe,
a także pokora.