5 kwietnia 2016 Udostępnij

Turystyka wysokogórska - dla kogo?

Turystyka wysokogórska jest dla każdej osoby, która nie posiada problemów zdrowotnych, które by uniemożliwiały lub stanowiły niebezpieczeństwo dla samego turysty. Turystyka wysokogórska jest połączeniem aktywności fizycznej z przepięknymi widokami, panoramami na szczyty górskie.

Zdrowy rozsądek

            Turystyką tą powinny zajmować się osoby odpowiedzialne, doinformowane, a nawet w niektórych warunkach pogodowych – wyszkolone. Szkolenie takie przyda się m.in. do podróży wysokogórskich zimą. Ważne jest przeszkolenie z chodzenia w rakach, używania czekana, a także sprzętu lawinowego. Samo posiadanie takiego sprzętu nie jest wystarczające, jeśli nie umiemy się nim posługiwać.

            Wielokrotnie słyszy się o śmiertelnych wypadkach w górach. W niektórych przypadkach faktycznie są one wynikiem tzw. pecha. Niekiedy zaś wynikają
z bezmyślności i braku rozsądku.

Stan zdrowia

            Wyprawy wysokogórskie wymagają także ogólnej sprawności fizycznej i wydolności. Osoby posiadające problemy z poruszaniem się na co dzień mogą mieć nie lada problemy
z chodzeniem po górach. Schorzenia dotyczą szczególnie kolan, kręgosłupa itp.

            Jeśli nie ma poważnych przeciwwskazań po górach można chodzić w każdym wieku: od dziecka pod opieką dorosłych po piękną starość. Nie ma tu ograniczeń wiekowych, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.

Dla zakochanych w górskich widokach

            Wycieczki w wysokie góry będą idealne dla osób, które lubią chodzić po górach, podziwiać górskie przepaście, szczyty i stawy. Warto także zaglądać do schronisk górskich, które posiadają cudowną atmosferę i są bardzo gościnne.

            Wyprawy w góry są również wspaniałą odskocznią od pędzącego szybko miejskiego życia. W górach warto zatrzymać się, podziwiać otaczającą nas przyrodę oraz piękno
i majestat gór. Będąc w górach i zdobywając szczyty problemy, które zostawiamy na dole wydają się być małe i mniej ważne. To jest właśnie magia gór.

Wspinaczka w naturalnym środowisku

            Turystyka wysokogórska będzie najodpowiedniejszym miejscem, by w warunkach naturalnych sprawdzić swoje umiejętności wspinaczkowe. Oczywiście do tego potrzebne jest specjalne obuwie oraz sprzęt wspinaczkowy. Nie ma jednak nic piękniejszego niż sprawdzić swoje umiejętności w prawdziwych górach z zapierającymi dech w piersiach widokami.

            Turystyka wysokogórska jest praktyczne dla każdego zdrowego i sprawnego człowieka. Wymaga ona odpowiedniego przygotowania, wyposażenia i pewnej, niezbędnej wiedzy. Najważniejszy jednak jest rozsądek i obiektywna ocena własnych sił. Zbyt ambitne, nierealne zaplanowanie górskiej podróży może się bowiem skończyć tragicznie. Dlatego też w turystyce wysokogórskiej najważniejsze jest: przygotowanie kondycyjne, ekwipunkowe,
a także pokora.