Trening przed wyprawą w góry

trening przed wyprawą

Wyprawa w góry to nie lada wyzwanie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Jeśli jesteśmy bardziej doświadczeni i nie będziemy raczej chodzić po pagórkach, to do takiego wyjazdu dobrze jest się przygotować już parę miesięcy przed. Przyzwyczajenie organizmu do tak dużego wysiłku wymaga dyscypliny i regularności. Dzięki temu unikniemy szoku po pierwszym dniu wędrówek, a tzw. „zakwasy” staną się z pewnością mniej dokuczliwe.

Znajdź aktywność, która Ci odpowiada

W hartowaniu organizmu nie chodzi o katowanie się codziennymi, męczącymi treningami, których wcale nie lubisz. Takim podejściem jedynie szybko się zniechęcisz i prawdopodobnie odpuścisz. Zacznij od rozruszania ciała. Nawet tak niepozorna aktywność jak spacer skutecznie podniesie na początek Twoją sprawność. Poza tym, zastanów się jaki sport lubisz uprawiać, albo chciałbyś/chciałabyś spróbować. Odnalezienie tego, co ma szansę stać się dodatkowo Twoją pasją, a nie przykrym obowiązkiem, to klucz do sukcesu. Na początek dobre będą takie aktywności jak:

  • jogging,
  • rower,
  • crossfit,
  • pływanie,
  • joga

Zachowaj konsekwentność i regularność

Nic w życiu nie przynosi oczekiwanych efektów, jeśli to zaniedbamy. Regularność i wcześniej wspomniana samodyscyplina to podstawowa zasada. Jeśli rozkład Twoich treningów będzie bardziej przypadkowy niż zaplanowany, to nie licz, że po 3 sesjach jogi na 2 tygodnie przed wyjazdem będziesz w świetnej formie. Wypracowując tolerancję na wysiłek fizyczny powinno zaczynać się od lżejszych i krótszych treningów i z czasem zwiększać ich intensywność. Pamiętaj, że po 3 tygodniach konsekwencji da się wypracować każdy nawyk.

Jakim partiom poświęcić uwagę i nad czym pracować?

Odpowiedź nasuwa nam się właściwie sama – nogi! Ale czy to na pewno trafne? Oczywiście, dobrze jest je wytrenować, chociażby poprzez ćwiczenia na siłowni, czy biegi długodystansowe. Dobrze jednak nie obciążać tylko tej partii, a zamiast tego postawić na trenowanie całego ciała i ćwiczenia wytrzymałościowe. 

 Pamiętajmy, że praca nad kondycją fizyczną to sprawa wysoce indywidualna, dlatego nie warto patrzeć na wyniki innych tylko skupić się na własnym celu. Dobierajmy treningi na miarę naszych możliwości, dopasowane do trybu życia i stanu zdrowia.