5 kwietnia 2016 Udostępnij

Uroki Polskich Tatr

Tatry to najwyższe pasmo górskie w naszym kraju. Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach, lecz znajduje się on po słowackiej granicy. W Polsce najwyższym szczytem są oczywiście znane wszystkim Rysy. Tatry to jedyne góry w Polsce posiadające rzeźbę alpejską – wysokogórską.Co mają one w sobie, że tak przyciągają turystów?

Piękne doliny

            W Tatrach jest wiele dolin. Najpopularniejsze z nich do Dolina: Chochołowska, Kościeliska, Gąsienicowa, Pięciu Stawów, Suchej Wody itp. Znajdują się one w rejonie Tatr Zachodnich i Tatr Wysokich. W zależności, w którym rejonie Tatr się znajdują wymagają mniejszej lub większej kondycji.Z dolin rozpościera się piękny widok na otaczające je szczyty górskie.

Szlakiem na szczyt

            Dla osób lubiących chodzić po górach i podziwiać piękno przyrody wycieczka nad Morskie Oko to za mało. Z wielu miejscowości w okolicy Zakopanego rozchodzi się wiele szlaków na górskie szczyty. Na szlaki można wejść między innymi z Białki Tatrzańskiej, Kirów, Siwej Polany, Kuźnic i innych mniejszych pobliskich miejscowości i wiosek. Można tam dotrzeć z Zakopanego busami.

            Będąc z Tatrach grzechem by było nie wjechać na Kasprowy Wierch, wejść na Giewont, czy nie zajrzeć nad Dolinę Pięciu Stawów. Stamtąd, jak i również z innych szczytów, rozpościerają się piękne widoki na szczyty górskie. Dużą popularnością cieszą się także Czerwone Wierchy, najpiękniejsze jesienią, gdy całe są pokryte w czerwonej trawie,
a także takie szczyty jak Grześ, Rakoń, Wołowiec i inne. Stamtąd będziemy podziwiać szczyty znajdujące się po słowackiej stronie. Wybierając się w Tatry Wysokie trzeba być przygotowanym na nagłe zmiany pogody.

Piękne stawy i wodospady

            Stawy znajdują się oczywiście w dolinach. Zachwycają pięknem i krystalicznie czystą wodą. Do najpopularniejszych należy oczywiście Morskie Oko, Czarny Staw, stawy w Dolinie 5 Stawów, Czarny Staw Gąsienicowy. Wśród najbardziej znanych wodospadów zaliczamy: Wodogrzmoty Mickiewicza znajdujące się przy asfalcie w drodze do Morskiego Oka i wodospad Siklawa znajdujący się na jednym ze szlaków do Doliny Pięciu Stawów. Krajobraz górski z krystalicznymi stawami, bądź wodospadami długa zapada w pamięć.

Jaskinie

            W Tatrach znajdują się również jaskinie, które są największymi i najgłębszymi w Polsce. Najwięcej jaskiń znajduje się w Dolinie Kościeliskiej – jest ich około 200, a łączna ich długość wynosi ponad 30 km.

Dla ruchu turystycznego dostępne jest tylko kilka jaskiń, m.in. Jaskinia: Można, Mylna, Raptawicka, Dziura, Obłazkowa, czy Smocza Jama. Najlepiej zwiedzać je w lecie, gdyż w zimie szlaki do jaskiń mogą być zamykane ze względów bezpieczeństwa turystów.

            Oprócz wspaniałych i zapierających dech w piersiach widoków, na szlakach można podziwiać górską roślinność i zwierzynę, np. kozice. Podróżując po szlakach warto zaglądać do schronisk, które nas ugoszczą pysznym jedzeniem i będą chwilą wytchnienia.
W schroniskach warto również nocować – dzięki temu poznamy wspaniałych ludzi, a także mamy możliwość podziwiania wschodów i zachodów słońca w górach.

Szukasz noclegu w Zakopanem? Sprawdź!

zobacz nasze domki