5 kwietnia 2016 Udostępnij

Wychłodzenie organizmu – wszystko co powinieneś wiedzieć

Wychodząc w góry, szczególnie w zimie, warto pamiętać, że góry mimo, że są piękne są równocześnie groźne. Jednym z zagrożeń jakie mogą nam się przydarzyć jest wychłodzenie organizmu. Jeśli zgubimy się w górach zimą i zapadnie noc nasze życie może być zagrożone. Jak sobie radzić w takiej sytuacji i co należy wiedzieć o wychłodzeniu organizmu?

Co to jest wychłodzenie organizmu?

            Wychłodzenie organizmu inaczej nazywa się hipotermią. Jest to stan, w którym temperatura ludzkiego ciała nie osiąga 36 stopni Celsjusza. Im niższa jest temperatura ciała, tym bardziej poważniejsze są objawy. Życie ludzkie bezpośrednio jest zagrożone jeśli temperatura ciała wynosi 28 stopni Celsjusza.

Przyczyny hipotermii

            Bezpośrednią przyczyną pojawienia się hipotermii jest przebywanie z zimnym otoczeniu, w nieodpowiednim ubraniu, bez możliwości ogrzania się. Może wystąpić po przebywaniu długo w zimnej wodzie lub na mrozie bez odpowiedniej odzieży, a także podczas wypadku samochodowego, gdy jego uczestnicy pozostają długo bez fachowej pomocy. Hipotermia może wystąpić również właśnie, gdy zgubimy się w górach, szczególnie jesienną lub zimową porą.

            Wyziębienie organizmu może być spowodowane nieodpowiednim ubiorem, niedożywieniem, nadmiernym spożywaniem alkoholu (po jego spożyciu organizm szybciej wytrąca ciepło), przebywanie bez ruchu na mrozie, czy nawet leki uspokajające lub antydepresyjne.

Objawy hipotermii

            W początkowej fazie hipotermii człowiek odczuwa dreszcze, uczucie zmarznięcia, ma zimne kończyny, zawroty głowy oraz jest zdezorientowany. Wtedy jeszcze osoba ta sama może sobie pomóc ruszając się, wypijając coś ciepłego itp.

            W sytuacji, gdy ludzkie ciało osiąga temperaturę od 34 do 30 stopni Celsjusza odczuwany jest ból w wyniku zimna, skurcze mięśni, a także apatia, zaburzenia świadomości. Zmniejszona jest także reakcja na dotyk.  Poniżej 30 stopni stan człowieka jest bardzo zły – osoba taka ma problemy z mówieniem i poruszaniem się, odmawia przyjęcia pomocy, ma sztywne mięśnie, nie czuje już dreszczy.

            Stan krytyczny występuje poniżej 28 stopni Celsjusza. Człowiek traci świadomość, skóra staje się zimna, przybiera sino-zielony kolor, puls i oddech jest słabo wyczuwalny.

Pierwsza pomoc

            Najczęstszym błędem spotykanym przy ratowaniu osoby z hipotermią jest szybkie rozgrzanie jego ciała. Należy robić to stopniowo: ściągając zimne/mokre ubranie
i przykrywając kocem i ciepłymi ubraniami. Nie należy masować zmarzniętych kończyn, gdyż zimna krew może dostać się do serca i zatrzymać krążenie krwi. Dlatego tez osoby wychłodzone powinny unikać niepotrzebnych ruchów.

            Podczas wychłodzenia należy uzupełnić płyny. Poprawi to krążenie i przyspieszy ogrzewanie organizmu. Najodpowiedniejsze będą ciepłe napoje, słodzone. Jeśli stan chorego jest ciężki i nie poprawia się należy wezwać fachową pomoc, a w przypadku nie wyczuwania pulsu i oddechu zacząć prowadzić reanimację do przybycia pomocy.