5 kwietnia 2016 Udostępnij

3 najpiękniejsze góry świata

Wiele jest na świecie pięknym i majestatycznych szczytów. Każdy pasjonat górskich wypraż ma swoje ulubione, które w jego oczach wyróżniają się „charakterem”, siłą lub powagą. Są jednak takie, które są brane jako wzór dla innych gór. Strome stoki, symetryczny kształt, charakterystyczne cechy, czy oryginalne formy erozji polodowcowej, a także lodowce – to wszystko ma wpływ na majestat i piękno góry. Mowa tu oczywiście
o 3 najpiękniejszych górach świata: Matternhorn, K 2 oraz Machhapuchhare.

 

Matterhorn

            Matterhorn jest przez wielu uważana za najpiękniejszą górę świata. Jej włoska nazwa to Monte Cervino, a francuska Mont Cervin. Szczyt znajduje się nad miastem Zematt
w Kantonie Valais. Jest uwielbiana przez fotografów. Szczyt ten znajduje się w zachodnich Alpach. Posiada wysokość 4478 m n.p.m. Szczyt ten wyróżnia się przepięknym kształtem, przypominającym szpiczastą piramidę.

            Metterhorn została zdobyta po raz pierwszy 14 lipca 1865 roku przez Edwarda Whympera, Michela Croza, Lorda Francis Douglasa, Charlesa Hudsona, Douglasa Hadowa, Petera Taugwaldera i Petera Taugwaldera.     

K 2

            Szczyt K 2 należy do ośmiotysięczników i jest drugim co do wielkości szczytem na Ziemi. Znajduje się w paśmie górskim Karakorum znajdującym się na pograniczu Indii, Pakistanu oraz Chin. K 2 jest to jedyny jak do tej pory ośmiotysięcznik, którego nie udało zdobyć się zimą. Ma on wysokość 8611 m n.p.m. Zbudowany jest ze skał krystalicznych: przede wszystkim z gnejsów oraz granitów. Pierwszy raz został zdobyty 31 lipca 1954 oku przez włoską załogę prowadzoną przez Ardio Desio.

Machhapuchhare

            Machhpuchhare znajduje się w masywie Annapurny w Himalajach. Nazywany jest „Matterhornem Nepalu”. Ma on wysokość 6993 m n.p.m. W Nepalu szczyt uważany jest za świętą górę, dlatego też w Nepalu jest całkowity zakaz wspinaczki na szczyt.

            Oficjalnie mówi się, że szczyt ten nie został zdobyty, jednak prawdopodobnie zdobył go Bill Denz, lecz nielegalnie. Miało to mieć miejsce w 1980 roku.

            Na świecie jest bardzo wiele zapierających dech w piersiach widoków szczytów górskich. Nie można zapominać tutaj o Mont Blanc, Mont Everest, czy Pumori, które jest dla niektórych uosobieniem idealnego szczytu.