Kiedy najlepiej wybrać się w Alpy?

kiedy w alpy

Nadchodząca majówka i wakacje to dla dużej liczby zwolenników górskich przygód okazja do wyjazdu w zagraniczną podróż. Wielu z nich marzy, aby zobaczyć Alpy. Jest to w końcu najwyższy łańcuch górski Europy, który rozciąga się od Morza Śródziemnego aż po Wiedeń. Liczy 1200 km i znajduje się na terenie 9 krajów, w tym Niemiec, Francji, Włoch, Austrii i Szwajcarii, przez co daje możliwość niezliczonych podróży. Z tego artykułu dowiesz się, jaki czas będzie najlepszy na wycieczkę w Alpy!

Sezon letni w Alpach

Za sezon letni w Alpach uznaje się przeważnie czas od maja do września, chociaż prawdziwy letni krajobraz w tych pięknych górach najłatwiej zaobserwować od czerwca. Jeśli chodzi o ilość turystów przebywających w górach, to ich największe masy wędrują alpejskimi ścieżkami w lipcu i sierpniu. Jeśli wybieramy się w Alpy szwajcarskie, to 1 sierpnia natrafimy np. na celebrację tamtejszego święta narodowego, co wiąże się pokazami fajerwerków i dużymi przemarszami w okolicach miast.  Z jednej strony oznacza to zatłoczenie okolicy, a z drugiej możliwość doświadczenia kultury mieszkańców tych gór. 

Czas dla zwolenników spokoju 

Jeśli lubimy podróżować w czasie mniejszych tłoków i w spokoju podziwiać górskie widoki, to lepszym wyborem będzie podróż w Alpy w czasie przejściowym, czyli w maju i na początku czerwca lub w październiku. Wtedy odwiedzający cieszą się także łagodniejszymi warunkami pogodowymi niż w środku sezonu. Do tego dochodzi możliwość znalezienia lepszego zakwaterowania w niższej cenie niż np. w lipcu. Jeśli na podróż zdecydujemy się zbyt wcześnie (np. w kwietniu) lub zbyt późno (koniec października, pieczątek listopada), to możliwe jest natomiast, że turystyczne miejscowości wraz z restauracjami i atrakcjami będą jeszcze zamknięte. 

 Kiedy najlepiej pojechać Alpy

  • Odpowiedni czas do wyjazdu w Alpy zależy od naszego stylu podróżowania. 
  • Jeśli lubimy tętniące życiem szlaki i miasta, to najlepiej wybrać się w podróż w lipcu lub sierpniu. 
  • Jeśli zależy nam na spokoju i ciszy, to dobrym wyborem będzie maj lub początek października.